Dovolenka v období koronavírusu: Bude Turecko najbezpečnejšou destináciou roka 2020?

Autor: Eva Mrekajova | 18.6.2020 o 16:51 | Karma článku: 2,03 | Prečítané:  745x

Chystáte sa v roku 2020 na dovolenku? Slovenská republika Turecko ešte neradí medzi bezpečné krajiny, ale možno je to len otázkou času. 

Situácia v Turecku sa od konca mája považuje za stabilizovanú a pomaly sa zavádzajú opatrenia, ktoré by mali priniesť normalizáciu miestneho života. Prečítajte si ako v Turecku prebiehala pandémia a aké sú opatrenia na obnovenie cestovného ruchu.

Koronavírus v Turecku

Turecko potvrdilo svoj prvý prípad koronavírusu ako posledná krajina s populáciou nad 50 miliónov obyvateľov 10. marca 2020. Nasledovala rada opatrení, ktorých cieľom bolo zabrániť šíreniu nákazy.

Od 16. marca sa zatvorili základné školy, stredné školy a gymnázia, dočasne sa zatvorili nákupné cenrá, kaderníctva, reštaurácie, kaviarne, bary a nočné kluby a všetky športové podujatia boli zrušené alebo odložené. Osobám, ktoré sa vrátili zo zahraničia bola nariadená povinná 14 dňová karanténa. Zaviedlo sa povinné nosenie ochranných rúšok a v médiách bola spustená celoštátna informačná kampaň ako sa chrániť proti vírusu. Lety boli postupne zastavené, pohyb medzi veľkými mestami obmedzený a cez víkendy boli nariadené zákazy vychádzania. 

Koronavírus v TureckuKoronavírus v Turecku: Informačná kampaň ako sa čo najlepšie chrániť proti vírusu bola spustená v celej krajine.

Vláda pokračovala stratégiou komplexného testovania, čo sa odrazilo na rýchlom náraste nových prípadov. Napriek tomu však úmrtnosť zostala nízka a to 2,3% (na porovnanie Taliansko má úmrtnosť 13,5%). (Všetky informácie o množstve nakazených a počte úmrtí môžete sledovať aj na stránke tureckého ministerstva zdravotníctva tu).

Vysvetlivky: Toplam test sayısı (Počet vykonaných testov); Toplam vaka sayısı (Počet pozitívnych prípadov); Toplam vefat sayısı (Počet úmrtí); Toplam yoğun bakım hasta sayısı (Počet pacientov v intenzívnej starostlivosti); Toplam entübe hasta sayısı (Počet intubovaných pacientov); Toplam iyileşen hasta sayısı (Počet uzdravených pacientov)
Bügünkü test sayısı (Počet testov vykonaných v daný deň); Bügünkü vaka sayısı (Počet nových prípadov); Bügünkü vefat sayısı (Počet úmrtí v daný deň) Zdroj https://covid19.saglik.gov.tr/

V máji sa situácia postupne začala stabilizovať a s platnosťou od 1. júna bola zmiernená väčšina obmedzení vrátane zrušenia zákazu vychádzania cez víkendy. Povolil sa pohyb medzi mestami a začali sa prípravy na postupné obnovenie štátnych a medzinárodných letov, ktoré by mali obnoviť prevádzku v druhej polovici júna.

Cestovný ruch v Turecku počas pandémie

Koronavírus v Turecku spomalil život a úplne zastavil cestovný ruch, ktorý je dôležitým príjmom krajiny. Obmedzenie pohybu osôb a zrušenie letov viedlo k prerušeniu prevádzky vo väčšine hotelov a dovolenkových rezortov. Prevádzkovatelia hotelov preto dúfajú, že spolu s obnovením letov sa podarí vrátiť do populárnych destinácií aj turistov.

Zabezpečenie fungujúceho a bezpečného turizmu je aj prioritou tureckého Ministerstva kultúry a turizmu. Na tieto účely Ministerstvo vypracovalo tzv. program o zdravom turizme v rámci ktorého začalo certifikovať zaradenia pôsobiace v oblasti cestovného ruchu a dopravy. Podľa tohto programu, zariadenia pôsobiace v ubytovacích a prepravných službách, ktoré chcú certifikát získať musia splniť radu hygienických a bezpečnostných opatrení na ochranu svojho personálu a návštevníkov v období pandémie.

S udeľovaním certifikátov pre ubytovacie a stravovacie zariadenia sa oficiálne začalo v máji a od 1. júna sú všetky zariadenia, ktoré certifikát získali zverejňované na stránke ministerstva (hotely s certifikátom si môžete pozrieť tu a reštaurácie zase tu). Tieto zariadenia budú mať logo certifikátu umiestnené na viditeľnom mieste vo svojich priestoroch a návštevníci si prostredníctvom QR kódu budú môcť prečítať všetky informácie o vykonanej kontrole.

Tu treba dodať, že hoci vládou stanovené opatrenia proti COVID-19 platia pre všetky zariadenia v cestovnom ruchu získanie certifikátu nie je povinné. Certifikácia je akýmsi nadštandartom, ktorého cieľom je urýchliť normalizáciu v sektore a zvýšiť dôveru turistov zo zahraničia.

Aká bude dovolenková sezóna 2020?

V priebehu júna sa v Turecku očakáva sprevádzkovanie väčšiny služieb v cestovnom ruchu v súlade s potrebnými hygienickými a bezpečnostnými opatreniami. Bude to stačiť? To teraz s istotou nevie povedať asi nikto. Zdá sa však, že Turecko má dobré predpoklady túto krízu zvládnuť. 

Medzinárodné fórum pre konferencie a svadby (International MICE and Wedding forum) zverejnilo prieskum, podľa ktorého bude Turecko destináciou, ktorá sa ako prvá zotaví z následkov pandémie.

Navyše Turecko má výhodu dobre fungujúceho sektora zdravotníctva, ktorý je podľa spravodajského kanálu TRT World jedným z dôvodov, prečo sa pandémiu podarilo udržať pod kontrolou a úmrtnosť zostala nízka.

V Turecku začala zdravotná reforma v roku 2003 a postupne viedla k zvýšeniu počtu nemocničných lôžok a k vybaveniu nemocníc najnovšími technológiami a kvalifikovaným personálom. Turecko má podľa štatistík dokonca najvyšší počet lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti v prepočte na 100 000 obyvateľov a ich kapacita nebola prekročená ani v období kulminácie nákazy.

Podľa všetkého to teda vyzerá, že dovolenková sezóna v Turecku tento rok predsa len bude. Bezpochyby však bude iná, s menším množstvom návštevníkom a s väčším množstvom personálu dohliadajúceho na dodržiavanie potrebných opatrení. Meranie teploty, nosenie ochranných rúšok, používanie dezinfekčných prostriedkov a udržiavanie bezpečnej vzdialenosti sa rovnako stáva normou na najbližšie obdobie.

Ak sa však napriek tomu všetkému cestovania nechcete vzdať, Turecko môže byť tou bezpečnejšou voľbou a bezpochyby destináciou, ktorú sa oplatí navštíviť.

Celý článok a jednotlivé opatrenia nájdete na mojom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Chceli ho odstrániť, jeho imidžu uškodil Gučík. Kto je Maroš Žilinka?

Za generálneho prokurátora ho musí vymenovať prezidentka.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.


Už ste čítali?